Národní Centrum Kompetence STROJÍRENSTVÍ
Poskytovatel : Technologická agentura České republiky
Manažer : Smolík Jan
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : Národní centra kompetence
Příjemce : VÚTS
Anotace : NCKS je zaměřeno na výzkum, vývoj a inovační aktivity nezbytné pro zvyšování konkurenceschopnosti českého strojírenského průmyslu v oblasti středního a lehkého strojírenství. NCKS se zabývá řešením klíčových témat významných pro budoucí inovace strojů a zařízení. Strategická výzkumná agenda reflektuje požadavky zákaznické a uživatelské, ekonomické, environmentální, společenské a zejména pak technologické. Důraz je kladen na zvyšování výkonů a efektivity strojů a zařízení, snižování jejich energetické náročnosti, automatizaci výrobních procesů, úspory materiálů a snižování dopadů na životní prostředí, digitalizaci procesů a zohlednění trendů spadajících do oblasti Průmysl 4.0.
Modulární a digitalizovaná řada vertikálních obráběcích center
Poskytovatel : Technologická agentura České republiky
Manažer : Stach Eduard
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : TREND
Příjemce : KOVOSVIT MAS Machine Tools
Anotace : Hlavním cílem projektu je posílení konkurenceschopnosti strojů řady vertikálních frézovacích center řady MCV pomocí zefektivnění servisovatelnosti a predikce servisních zásahů strojů řady MCV pro zákazníka a zefektivnění výroby, servisovatelnosti a optimalizace dimenzování této řady strojů pro výrobce KOVOSVIT MAS Machine Tools, a. s.
Parametrizace nových produktů a automatizace procesu vývoje, konstrukce a zavedení do výroby
Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Stach Eduard
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : OP PIK Aplikace
Příjemce : HESTEGO
Anotace : Cílem projektu je získávání nových znalostí potřebných pro vývoj nových funkčních vzorků, ověřených technologií a užitných vzorů prostřednictvím realizace PV a EV k vytvoření do určité míry automatizovaného procesu, který nabídne zákazníkovi realizovat své konkrétní a individuální požadavky bez zvýšených nákladů na zakázkovou výrobu. Toho bude docíleno parametrizovaným a modulárním řešením produktů. Zákazník může přímo ovlivnit parametry poptávaného zboží, v případě plotru například zdvihy v jednotlivých osách.
Strojírenská výrobní technika a přesné strojírenství
Poskytovatel : Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Manažer : Smolík Jan
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : OP VVV
Příjemce : ČVUT v Praze FS
Anotace : Cílem projektu je navázání nové a prohloubení stávající spolupráce mezi aplikační sférou a výzkumnými organizacemi v oboru strojírenské výrobní techniky. Na základě této spolupráce budou vykonávány výzkumné aktivity, jejichž výstupy budou oboustranně výhodné. Bližší popis cílů jednotlivých zvolených aktivit je uveden ve studii proveditelnosti.
Národní centrum kompetence STROJÍRENSTVÍ
Poskytovatel : Technologická agentura České republiky
Manažer : Smolík Jan
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : Národní centra kompetence
Příjemce : VÚTS
Anotace : NCKS je zaměřeno na výzkum, vývoj a inovační aktivity nezbytné pro zvyšování konkurenceschopnosti českého strojírenského průmyslu v oblasti středního a lehkého strojírenství. Záměrem je, společnou realizací aplikovaného VaV, posílit a dále rozvinout spolupráci podniků a výzkumných organizací a zvýšit jejich konkurenceschopnost. NCKS se bude zabývat řešením problémů a témat významných pro budoucí inovace strojů a zařízení. Bude zaměřeno na zvyšování výkonu a přesností strojů a zařízení, snižováním energetické náročnosti, automatizaci výrobních procesů, zkracování inovačních cyklů, nákladovou optimalizací a zohledněním trendů Průmyslu 4.0.
Vertikální frézovací centrum střední velikosti se zvýšenou přesností
Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Stach Eduard
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : TRIO
Příjemce : KOVOSVIT MAS Machine Tools
Anotace : Hlavním cílem projektu je navrhnout a realizovat prototyp vertikálního frézovacího stroje střední velikosti s minimálně 5x zvýšenou geometrickou přesností v místech maximálních polohových chyb oproti standardnímu provedení konkurence a umožnit jeho následnou komerční produkci. Stroj bude proveden v koncepčním uspořádání s rámem typu 'C' v 3osém provedení se dvěma pohybovými osami na straně obrobku a jednou osou na straně nástroje s možností budoucího rozšíření na 5osý stroj. U stroje budou zachovány hlavní výhody výchozí koncepce „C“ rámu stroje, kterými jsou: poměr hmotnosti stroje a velikosti pracovního prostoru, poměr vnějších rozměrů stroje a velikosti pracovního prostoru, přístup do pracovního prostoru, minimální vzdálenost obsluhy od místa řezu, možnost instalace otočného a naklápěcího stolu a cena vzhledem k velikosti pracovního prostoru a maximální hmotnosti polotovarů. Projekt si klade za cíl odstranit, resp. řádově omezit, hlavní nevýhodu této koncepce strojů, kterou jsou nekompenzovatelné úhlové deformace mezi obrobkem a nástrojem. Bude navržen, realizován a testován originální systém pokročilých kompenzací úhlů a zkoumána funkčnost ve vazbě na provozní podmínky při obrábění. Při testech bude vyhodnocována zejména horizontální a vertikální přímost pohybových os v jejich rozsahu pohybů, kolmost osy vřetene k pracovnímu stolu a celková volumetrická přesnost. Měření budou vycházet ze zkoušek definovaných dle ČSN ISO 230 a budou doplněny o další nestandardní uspořádání experimentu. Proměnné provozní podmínky pro testování funkčnosti systému představují zejména: 1) změnu kinematické konfigurace pohybových os při zátěži obrobkem na straně křížového stolu os X a Y- 2) změnu zátěže pracovního stolu (rozdílná hmotnost obrobku)- 3) změnu teplotního stavu stroje.
Odstraňování předsudků vůči strojírenským oborům při kariérovém rozhodování u dívek/žen
Poskytovatel : Ministerstvo práce a sociálních věcí
Manažer : Kopecká Ester
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : ESF OP Zaměstnanost
Příjemce : Výzkumný ústav práce a sociálních věcí
Anotace : Projekt si klade za cíl přispět k pozitivní změně názorů na charakter strojírenských profesí, k odbourávání předsudků vůči uplatnění dívek/žen ve strojírenství. Tohoto cíle chce projekt dosáhnout cíleným proškolováním kariérových poradců na ÚP ČR a výchovných/kariérových poradců na ZŠ a SŠ, kteří, vedle rodičů, významně ovlivňují rozhodování dívek/žen při dalším profesním vzděláváním. Dále pak projekt chce vnést do kar. poradenství nové informace o povaze pracovních pozic v tech. oborech.
Nelaserová technologie pro aditivní a hybridní výrobu z kovů
Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Stach Eduard
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : TRIO
Příjemce : KOVOSVIT MAS Machine Tools
Anotace : Hlavním cílem projektu je vytvoření verifikované nelaserové technologie pro aditivní a hybridní výrobu z kovů, určenou zejména pro aplikace ocelových materiálů v běžném strojírenství. Výzkum a vývoj v oblasti nelaserových aditivních a hybridních technologií z kovových materiálů je zaměřen na výzkum samotné technologie navařování materiálu pomocí nestandardního využití elektrického oblouku a na optimalizaci procesních parametrů navařování různých typů geometrických částí strojních dílců. Bude vytvořen soubor verifikovaných technologických procesních parametrů, které umožní aplikovat standardní uhlíkové, speciální jemnozrnné, otěruvzdorné a nerezové oceli jako návary, ale především jako funkční části, nebo pro stavbu celých dílců. Formálně budou verifikované procesní parametry technologií popsány v databázi a v programové nadstavbě CAM systému. Verifikace bude provedena na vlastním vyvinutém zkušebním zařízení a na prototypu hybridního stroje umožňujícího v jednom pracovním prostoru obrábění i navařování materiálu.
Laserová technologie pro aditivní a hybridní výrobu z kovů
Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Koubek Jan
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : TRIO
Příjemce : LaserTherm, spol. s r. o.
Anotace : Hlavním cílem projektu je vytvoření verifikované laserová technologie pro aditivní a hybridní výrobu z kovů, určenou zejména pro aplikace v energetice. Výzkum a vývoj v oblasti laserových aditivních a hybridních technologií z kovových materiálů je zaměřen na techniky, které umožní zvýšit užitné vlastnosti vysoce namáhaných dílců při minimalizaci časových a finančních nákladů na jejich dílčí modifikaci (funkční návar) výrobu, opravu a nebo rekonstrukci jejich tvaru. Bude vytvořen soubor verifikovaných technologických procesních parametrů, které umožní aplikovat pokročilé a nové druhy funkčních kovových návarů, případně výrobu celých dílců pro aplikace ve strojírenství, zejména v energetice. Formálně budou verifikované procesní parametry technologií popsány v databázi a v programové nadstavbě CAM systému. Verifikace bude provedena na vlastním vyvinutém stroji a s užitím vlastních vyvinutých procesních laserových hlavic.
Vývoj technologického příslušenství obráběcích strojů
Poskytovatel : Ministerstvo průmyslu a obchodu
Manažer : Stach Eduard
Řešitel : Smolík Jan
Výzva : TRIO
Příjemce : TOS VARNSDORF
Anotace : Cílem předkládaného projektu je návrh, vývoj, výroba a zkoušky technologického příslušenství - frézovacích hlav, disponující vysokými technickými parametry, které zcela zásadním způsob rozšiřují technologické využití obráběcích strojů. Aby nedocházelo k degradaci parametrů obráběcího stroje, je nezbytně nutné, aby se parametry frézovacích hlav limitně blížily parametrům obráběcího stroje, u kterého jsou aplikovány.