Ceny Wernera von Siemense – úspěch studenta RCMT

Práce studenta RCMT mezi TOP 10 diplomových prací ročníku 2023 ceny Wernera von Siemense

Ing. Filip Bartoš, student Ústavu výrobních strojů a zařízení FS ČVUT v Praze, se umístil na 7. místě se svou prací na téma Effective Control of CNC Milling Machine Tool when Machining Complex Parts, vedoucí práce byl Ing. Petr Vavruška, Ph.D., Ing.Paed.IGIP (celkem bylo přihlášeno 224 DP).

Šestadvacátý ročník soutěže jasně ukázal, že studenti, stejně jako pedagogové našich vysokých škol, dosahují výsledků srovnatelných se světovou špičkou.

Práce Filipa Bartoše navazuje na existující diplomové a bakalářskou práci, které byly zaměřeny na vývoj vlastních optimalizačních funkcí. Rešerše této práce mapuje současný stav optimalizací obráběcího procesu v oblastech CAM, nadstavbách CAM a řídicích systémech se zaměřením na dodržování technologických parametrů. Na základě předchozích řešení byly provedeny návrhy možných úprav stávajících funkcí a realizace vybraných variant v postprocesoru a C#. Dále byly aplikovány upravené optimalizační funkce na reálném dílci. Závěrem byl diskutován přínos jednotlivých zhotovených optimalizací na strojní čas, opotřebení nástroje a výslednou kvalitu povrchu.

 

Český Siemens udělil Ceny Wernera von Siemense za rok 2023 nejlepším studentům, mladým vědcům a pedagogům. Vítězné práce z oblastí technických a přírodovědných oborů vybraly odborné poroty v kategoriích: nejlepší výsledek základního výzkumu, nejlepší diplomová práce, nejlepší disertační práce a nejlepší pedagogický pracovník. Spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla udělena za vynikající kvalitu ženské vědecké práce, za překonání překážek ve studiu a za absolventské práce na téma Průmysl 4.0 a Chytrá infrastruktura a energetika.

Odborné poroty vybíraly z 496 přihlášek, 20 oceněných si rozdělilo jeden milion korun. Z celkového počtu přihlášených tvořily 29 % ženy, mezi oceněnými pak představují 25 %. První příčku v počtu ocenění získalo České vysoké učení technické v Praze (6 oceněných), následuje Akademie věd ČR (5 oceněných) a Vysoké učení technické v Brně (3 ocenění), Univerzita Palackého v Olomouci a Masarykova univerzita (po 2 oceněních), Univerzita Karlova a Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích (po 1 oceněném). Od začátku pořádání soutěže bylo mezi vítěze rozděleno 16,4 milionu Kč.

VÍTĚZOVÉ 2023

 


Cena Wernera von Siemense má za úkol nejen motivovat výjimečné talenty z řad studentů a výzkumníků, ale také upevňovat pozitivní vztah studentů a širší veřejnosti k vědě a v neposlední řadě vyzdvihnout neúnavnou práci pedagogů, která je často neprávem opomíjená. Svým rozsahem, výší finančních odměn a tradicí patří soutěž mezi nejvýznamnější nezávislé iniciativy tohoto druhu v celé České republice.

Vítězné práce vybírají nezávislé komise složené z rektorů a prorektorů předních českých univerzit, předsedkyně Akademie věd a ředitelů ústavů AV.